Jak działa retinol?

Retinol, należący do grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, to jeden z najbardziej skutecznych i najlepiej przebadanych składników aktywnych kosmetyków.

retinol

Jak działa retinol?

Retinol, należący do grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, to jeden z najbardziej skutecznych i najlepiej przebadanych składników aktywnych kosmetyków. Ma bardzo szerokie zastosowanie i wysoką aktywność metaboliczną. W tym wpisie wyjaśnię Ci jak działa oraz jak go stosować, by cieszyć się jego wspaniałymi efektami bez niepożądanych skutków ubocznych.

W kosmetykach możesz znaleźć różne formy retinoidów. Najsłabiej działającymi są estry witaminy A – propionian i palmitynian. Retinol to bardziej aktywna forma, która ulega w skórze przemianie do retinalu (retinaldehydu – który również znajdziesz w kosmetykach), a następnie do kwasu retinowego. Kwas retinowy to biologicznie aktywna forma witaminy A, która jednak do stosowania zewnętrznego pojawia się wyłącznie w lekach. 

Kwas retinowy działa na poziomie jądra komórkowego. Wiąże się z receptorami jądrowymi RAR i RXR. To właśnie dlatego retinoidy są tak skuteczne – wpływają na proliferację i różnicowanie się komórek, regulują metabolizm komórkowy.

Zmiany w naskórku

Retinol i jego pochodne regulują procesy odnowy komórek naskórka. Pogrubiają żywe warstwy naskórka. Rozluźniają połączenia międzykomórkowe, wywołując efekt złuszczania i tym samym zmniejszenie grubości warstwy rogowej. 

Melanocyty i przebarwienia

Retinoidy wpływają na melanocyty. Zmniejszają aktywność nadmiernie pobudzonych melanocytów, hamują transport melaniny do keratynocytów oraz pomagają równomiernie rozłożyć melaninę w naskórku.

Angiogeneza

Retinol stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, czyli angiogenezę. Tym samym pomaga lepiej odżywić komórki skóry.

Kolagen

Witamina A stymuluje powstawanie kolagenu, a równocześnie hamuje działanie metaloproteinaz, czyli enzymów odpowiedzialnych za degradację włókien kolagenowych.

Łojotok i trądzik

Retinol reguluje pracę sebocytów i tym samym zmniejsza wydzielanie łoju w skórach nadmiernie przetłuszczających się.

Efekty

Jakich zatem widocznych efektów możesz spodziewać się stosując w swojej pielęgnacji retinol lub jego pochodne?

  • Wygładzenie naskórka
  • Spłycenie drobnych zmarszczek mimicznych
  • Poprawa odżywienia, gęstości i elastyczności skóry
  • Rozjaśnienie przebarwień
  • Zmniejszenie przetłuszczania się skóry
  • Redukcja ilości zmian trądzikowych oraz blizn/przebarwień potrądzikowych

Retinol to substancja o naprawdę szerokim zastosowaniu. Warto włączyć go do swojej pielęgnacji, bo praktycznie każdy odczuje korzyści ze stosowania go. Należy jednak pamiętać, że to bardzo aktywna substancja, którą trzeba stosować w odpowiedni sposób. Skóra musi zbudować tolerancję na retinol. Konieczna jest również ochrona przeciwsłoneczna oraz zadbanie o regenerację warstwy ochronnej skóry, co wiąże się z  podporządkowaniem całej pielęgnacji właśnie pod stosowanie retinolu i nierzadko z rezygnacją z innych składników aktywnych (przynajmniej na jakiś czas). Nieodpowiednie, zbyt szybkie wprowadzenie retinolu do pielęgnacji może skutkować podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem, łuszczeniem, a nawet poretinoidowym zapaleniem skóry. O tym, jak należy prawidłowo stosować kosmetyki z retinolem, przeczytasz w następnym poście.