Jak stosować retinol?
Retinol to niezwykle ceniony składnik w kosmetologii. Ma bardzo szerokie zastosowanie i jest świetnie przebadaną substancją.
Jak stosować retinol?
Retinol to niezwykle ceniony składnik w kosmetologii. Ma bardzo szerokie zastosowanie i jest świetnie przebadaną substancją. O tym jak działa i dlaczego warto stosować retinol w swojej pielęgnacji przeczytasz tutaj.
Retinol jest bardzo aktywną substancją. Ten składnik naprawdę ma moc, dlatego daje tak świetne rezultaty. Ale, ale! Przy jego stosowaniu niezwykle ważna jest pokora i cierpliwość. Nieprawidłowo stosowany, wprowadzony zbyt szybko i w zbyt dużym stężeniu spowoduje niepożądane skutki uboczne. Świąd, zaczerwienienie, łuszczenie, wysypki, podrażnienie, nadmierna suchość skóry to efekty, które mogą pojawić się przy nieprawidłowym stosowaniu retinoidów. Poniżej przedstawiam Ci najważniejsze zasady stosowania retinolu.
1. Czy to już czas na retinol?
Bariera hydrolipidowa skóry będzie narażona na naruszenie w czasie stosowania retinolu. Musi być stale regenerowana podczas kuracji. Dlatego jeśli zmagasz się aktualnie z podrażnieniem, przesadziłaś ze słońcem w ostatnim czasie, jesteś po „mocniejszych” zabiegach kosmetologicznych – laserach, mikronakłuwaniu lub peelingach chemicznych – daj sobie czas na odbudowanie bariery ochronnej skóry. Pomocne będą np. kremy typu Cica. Po jakie składniki regenerujące warto sięgnąć – dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
Pora roku. Przy stosowaniu retinolu ochrona przeciwsłoneczna to must have codziennej pielęgnacji. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinolem – najlepiej zaczekaj do jesieni. Latem można stosować retinoidy tylko jeśli Twoja skóra dobrze je toleruje (czyli przeszłaś już proces retynizacji) oraz odpowiedzialnie podchodzisz do tematu fotoprotekcji. Jeżeli zdarza Ci się zapomnieć o reaplikacji SPF lub spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, retinol stosuj od września do kwietnia.
Ważne – retinolu nie powinny stosować kobiety w okresie ciąży!
2. Retynizacja
To magiczne słowo to nic innego jak proces budowania tolerancji na retinol. Przy wprowadzaniu retinolu do swojej pielęgnacji po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie należy zastosować się do dwóch zasdad: niskie stężenie i rzadkie stosowanie. Zacznij od najniższego stężenia z danej gamy produktów marki, którą wybierzesz. Na początku wprowadzaj retinol do rutyny pielęgnacyjnej do 4-5 dni. Nie przyspieszaj tego procesu! Skutki stosowania retinolu moga pojawić się nawet dopiero po 72 godzinach od zastosowania. Jeżeli się pojawią – zregeneruj skórę i powróć do retinolu gdy będzie ukojona.
Przy stosowaniu retinoidów ważna jest obserwacja swojej skóry. Każdy będzie reagował inaczej. Gdy po dwóch tygodniach zauważysz, że Twoje skóra dobrze toleruje retinol – możesz zmniejszyć częstotliwość stosowania o 1 dzień. Po kolejnych 2-3 tygodniach znowu możesz stosować go o 1 dzień częściej. Jeżeli dojdziesz do etapu stosowania retinolu 4-5 razy w tygodniu i Twoja skóra dobrze reaguje – możesz przejść na wyższe stężenie. Pamiętaj, że w momencie przejścia na wyższe stężenie znów musisz zmniejszyć częstotliwość stosowania go i ponownie przyzwyczaić skórę do wyższego stężenia.
Może się również okazać, że Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i stosowanie retinolu częściej niż 1-2 razy w tygodniu nie będzie możliwe. To też jest w porządku! Lepiej systematycznie stosować retinol choćby raz na tydzień, niż narażać skórę na permanentne podrażnienie. Dlatego tak ważna jest tutaj obserwacja. Pielęgnację dopasuj do potrzeb i tolerancji Twojej skóry.
3. Ochrona przeciwsłoneczna
Retinol stosujemy w pielęgnacji wieczornej. Stosowanie retinolu wymaga również bezwzględnej ochrony przeciwsłonecznej – codziennie stosuj krem z SPF 50+ i reaplikuj go w ciągu dnia. Unikaj również bezpośredniej ekspozycji na słońce – staraj się przebywać w ceniu, zakładaj czapki/kapelusze. Ze słońcem nie ma żartów!
4. Odpowiednia kolejność
Jak już wspomniałam, retinol stosuj tylko wieczorem. Na dokładnie oczyszczoną i osuszoną twarz nałóż preparat – w ilości odpowiadającej mniej więcej wielkości ziarenka grochu. Nie przesadzaj z ilością preparatu. Następnie odczekaj 30-40 minut i dopiero wtedy nałóż kolejne kosmetyki – o działaniu nawilżającym i regenerującym. W dni, w które stosujesz retinol nie dokładaj innych składników aktywnych jak kwasy czy witamina C – przynajmniej nie na początku. Te połączenia są zarezerwowane dla zaawansowanych, którzy dobrze już tolerują retinol solo.
5. Minimalizm
Na początku swojej przygody z retinolem postaw na minimalizm. Niech to retinol będzie główną substancją aktywną, jaką stosujesz. Na jakiś czas zrezygnuj z dodatku kwasów owocowych, złuszczających toników, produktów z wysoką zawartością składników aktywnych czy produktów z dużą ilością składników roślinnych, olejków eterycznych.
Postaw na łagodne emulsje oczyszczające o fizjologicznym pH w okolicach 5,5 oraz preparaty o działaniu nawilżającym i regenerującym. Szukaj składników takich jak ceramidy, betaina, prebiotyki, allantoina, ektoina, beta-glukan, kwas hialuronowy, skwalan, mocznik, oleje roślinne (np. olej konpny, z dzikiej róży, z ogórecznika).
Dopiero gdy zbudujesz tolerancję na retinol możesz powoli wprowadzać inne substancje aktywne, np. w dni „wolne” od retinolu.
Podsumowanie
Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o przechowywanniu kosmetyków z retinolem. Jest to wysoce aktywna substancja, która szybko ulega również procesom utleniania. Kupuj preparaty, które ograniczają kontakt produktu ze światłem i powietrzem. Odpowiednio przechowuj kosmetyki – w temperaturze pokojowej i zacienionym miejscu. Zwracaj uwagę na datę ważności – absolutnie nie stosuj przeterminowanych kosmetyków z retinolem.
Mam nadzieję, że ten post był przydatny i teraz pewniej rozpoczniesz swoją przygodę z retinolem. Stosuj się sumiennie do powyższych zasad i ciesz się piękną skórą.